Bilindiği üzere eğitimin elektronik ortamda öğrencilere sunulması hızla yaygınlaştı. Gün geçtikçe de bu hızını artırıyor. Ücretli veya ücretsiz bu eğitimi sağlayan birçok içerik mevcut ve inanılmaz işler başarılıyor. Bu yazımda size bu içeriklerin eğitim alanında bize katkısı olacak mı, olmayacak mı? Bunlardan bahsedeceğim.

Öncesinde eğitim deyince tabi ki öncelikli olarak toplu eğitim, yani sınıf ortamında öğretmen-öğrenci ilişkili MEB’in belirlediği kitap ve yıllık program dahilinde aktarılan eğitim aklımıza geliyor. Bunun yanı sıra bire bir (özel) eğitim, yani alanında uzman olan bir eğitmen tarafından öğrencinin özelliklerine göre program hazırlanıp o program dahilinde gerçekleştirilen başka bir öğrenme metodudur.

Bunlarla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra yazının tamamını aşağıda belirtilen 4 başlıkta toparladım.

1- İnternet Üzerinden Ücretli Eğitim (E-Eğitim).
2- İnternet Üzerinden Ücretsiz Eğitim (E-Eğitim).
3- İnternet Üzerinden Eğitim Avantajları ve Dezavantajları.
4- Online Eğitim İle Hayati Önem Taşıyan Sınavlara Hazırlanmak Doğru mu?

1- İnternet Üzerinden Ücretli Eğitim (E-Eğitim).


İnternet üzerinden ücretli eğitim, her dersin bir ücreti belirlenip sonrasında öğrencilerin bu derslerden istediklerini seçip belli bir kullanıcı adı ve parolasıyla bilgisayar üzerinden firmanın belirlediği site veya programa giriş yapıp seçtikleri derslerin video ve notlarından faydalanmalarıdır. Bunun çok örnekleri olmasıyla birlikte Doping Hafıza, Tekuzem, Murat Uzaktan Eğitim başarılılarındandır.

Şöyle ki bu işe girişen bir firma kendi alanında uzman öğretmenlerle anlaşarak bu öğretmenlerden video çekmelerini slayt, derslerle ilgili çalışma tabloları ve sorular hazırlamalarını isterler. Hazırlanan bu içerikleri sistemlerine girip öğrencilerin bu içeriklerden faydalanmalarını sağlarlar. Tabi bu içerikleri öğrencilerle belirli bir süre paylaşıyorlar. Yani öğrenci seçtiği dersleri belirlenen sınav tarihine kadar satın alabiliyor. Öğrenci hangi ders için içerik satın alıyorsa ( KPSS,TYT, AYT ALES … vb.) o dersin sınav tarihi geçtiğinde sistem otomatik olarak kapanıyor.

İnsanların en çok kafasını karıştıran fakat kurumlar tarafından bu şekilde hazırlanması doğru olan seçenek budur. Çünkü firmalar bu içerikleri sunarken belli bir kadro oluşturuyor ve bu kadroyu da belli bir ücret karşılığında çalıştırıyor. Ama zaten parasıyla satın alıyorum,satın aldığım şey neden bitsin ki? Diye düşünenlerimiz oluyor, olacaktır da.

Olaya Şöyle bakalım dershaneye ücret karşılığında kayıt oluyorsunuz, ama ömrünüzün sonuna kadar o eğitimi alamıyorsunuz. Fakat bizler dijital ortamda satın alınan bir şeyin sonsuza kadar bize ait olmasını istiyoruz. Belli bir süre bu eğitimi tanımlamaları doğru dedim. Nedeni ise siz satın aldığınız bu materyali kullanıp sınavdan sonra işiniz bittiğinde bir başkasına kullanıcı adı ve şifrenizi vererek başkasının da bu eğitimden faydalanmasını isteyebilirsiniz.

Eee bunun neresi kötü?

Evet insani açıdan bu kötü bir şey değil lakin şöyle düşünelim 1 kişi satın alıp bunu önde gelen en az 5 kişiye dağıtabilir. Firma bu 5 kişiden kazanması gereken parayı sadece birinden kazanacak ama 5 kişiye aynı eğitimi vermiş olacak. Dolayısı ile firma para kazanamayacak, bünyesinde adam çalıştıramayacak, beraberinde içerik üretemeyecek ve kendini geliştiremeyecek. Sürekli değişen eğitim sistemi ve konularını güncellemediği zaman sen bir sonraki sene eksik bilgiyle sınava girersin ve sonrasında firmayı suçlarsın vs. Zaten ömür boyu ücretsiz bu eğitimi veren yerlerde var ve aşağıda “İnternet Üzerinden Ücretsiz Eğitim (E-Eğitim)” başlığında bunu belirttim. Tabi bu eğitimlerin avantajları ve dezavantajları da var bunlardan da yine aşağıda ” İnternet Üzerinden Eğitim Faydaları Ve Zararları ” başlığında belirtim.

2- İnternet Üzerinden Ücretsiz Eğitim (E-Eğitim).


İnternet üzerinden ücretsiz eğitim de alabilmenin mümkün olduğu bir zamandayız. Geliri maalesef çok olmayan, bu yüzden ücret karşılığından bir eğitim sistemi alamayan veya bir kursa yazılamayan öğrencilerimizde var. Ama şu zamanda üzülmemeleri, profesyonel olarak eğitim verebilmeyi ücretsiz olarak ta hazırlayan az da olsa zamanla kurumsallaşan, pek çok kişinin duasını alan firmalarımızda var. İçerik olarak ücretli satılan paketlerin sunduğu materyaller kadar zengin olmasa da inanılmaz derecede etkili olabilecek şeyler başarabiliyorlar. Bu firmalara örnek olarak Benim Hocam ve İsem Yayıncılık en popüler olarak verebilirim.

Bu firmalar ise kiminin parası kiminin duası düsturuyla yola çıkıp, sosyal medyanın YouTube kanalını aktif bir şekilde kullanarak insanlara ulaşıyorlar. Birçok zorluklarla sınıf ortamında video çekip bunları montajlayıp sisteme yüklüyorlar. Bunu da profesyonel eğitmenler, Profesyonel kameralar ve Profesyonel programcılar ile yapıyorlar. Karşılıksız, hiçbir ücret talep etmeden. Peki bu kadar giderleri varken nasıl oluyor da ücretsiz böyle desteği öğrencilere sunabiliyorlar?

Bu firmalar sadece eğitim ile ilgilenmiyor, bunların yanı sıra verdikleri eğitimlerin konu anlatım kitaplarını, soru banka kitaplarını, Teknik kitaplarını, özet kitaplarının vs. hazırlayıp bunun satışını yapıyorlar. Eğitim verdikleri videolarda bunların reklamlarını yaparak oradan da bir gelir elde ediyorlar. Öğrencilerin çoğu dinleyeceği dersi hangi hoca anlatıyorsa o hocanın kitabını alarak video ile birlikte kitaptan takip ederek işini kolaylaştırıyor. Binlerce TL para vererek bir dershaneye gitmektense 100-200 TL vererek sadece kendine kaynak temin edilebiliyor. Tabi bununda avantaj ve dezavantajları vardır. Bunları da aşağıda belirttim.

3- İnternet Üzerinden Eğitim Avantajları ve Dezavantajları.


İnternet üzerinden eğitimi ücretli ve ücretsiz olarak nasıl bir sistem ile öğrencilerle buluştuğunu sizlerle paylaştım. Şimdi ise bu ikisini karşılaştırarak madde madde avantajları ve dezavantajlarını paylaşacağım.

ÜCRETLİ EĞİTİM

Avantajları

1–İçerik bakımından çok fazla donanıma sahip olması.
2-İçeriklerinde hafıza tekniklerinin kullanılması.
3-Her şey sistemsel olduğundan sana belli bir program çıkarması ve takibinin yapılması.
4-Program sana istatistiklerle analiz yaparak hangi konuda eksik olduğunun bilgisini verir.
5-Dersin ardından seni konuyu pekiştirmek için o konularla alakalı teste yönlendirir.
6-İçerikler içinde Online testler bulunur ve bu testler sayesinde derecelerini ölçme imkanı sağlar.
7-Dersleri tekrar dinleme olasılığı.
8-Sistematik olarak ne kadar geliştiğini sürekli hatırlatır seni motive eder.
9-Dersleri kısa sürede bitirme imkanı sunar ve zamandan tasarruf ederek soru çözmene daha çok vakit ayırma imkanı sağlar.
10- Mobil olarak da verilen hizmet, her an elinin altında olma imkanı sağlaması.

Dezavantajları

1– Bu eğitimi alabilmek için belli miktarda ücret ödeniyor olması.
2-Aldığın eğitim paketinin belli bir süresi olması.
3-Sistemdeki programa uyup uymamanın senin elinde olması. ( Dersleri aksatma olasılığı yüksek)
4-Disiplin altında olmayan bir ortamda çalışıyor olmak öğretimi etkiler.(yatarak çalışmak gibi )
5-İçerikten anlamadığın konu hakkında bir soru soramamak ve dönüt alamamak.

ÜCRETSİZ EĞİTİM

Avantajları

1- Tamamen ücretsizdir.
2- Kısa sürede dersleri bitirme olasılığı sunar
3- Ömür boyu kullanacağın bir platformdur.
4-Tekrar dinleme imkanı sağlar.
5- Test için videolar sunarlar. (bazılarında)
6-Mobil olarak da verilen hizmet, her an elinin altında olma imkanı sağlaması.

Dezavantajları

1- Program tamamen sana aittir.
2- Bir program olmadığı için çalışmanın senin azim ve isteğine bağlıdır.
3-İçerikten anlamadığın konu hakkında bir soru soramamak ve dönüt alamamak.
4-İçerik bakımından çok zengin değildir.
5-Herhangi bir istatistik ve analiz sana sunmaz.
6-Online testler mevcut değildir.
7-Senin hangi konularda eksik olduğunun bilgisini veremez.
8-Hafıza tekniklerinin çok fazla kullanılmaması.
9- Ekstra kaynaklara daha fazla ihtiyaç duyulması.

4- Online Eğitim İle Hayati Önem Taşıyan Sınavlara Hazırlanmak Doğru mu?


Aslında en doğru soru budur diye düşünüyorum. Maalesef birçoğumuzun hayatı bu sınavlara bağlı kalabiliyor. O yüzden çoğumuz bu sınava hazırlanmak için borca harca girerek ücretli kurslara, dershanelere kayıt oluyor ve zamanının büyük bölümünü buralarda geçiriyor.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki böylesine önemli bir sınav için online eğitim almak, kişiler bakımından bir risk taşısa da aslında öyle değildir. Tabi bunun bazı şartları vardır, bunların başında da sabır yer alıyor. Çoğu insan kendine güvenemediği, kendisine disiplinli bir program oluşturamayacağını düşündüğü için, daha öncesinde bu organizasyonların içinde yıllardır bulunan firmaları tercih ediyor.

Kişi önce kendinin ne yapacağını bilmeli. Eğer sabır gösterebileceğini düşünüyor, kararlılıkla ( kendisinin veya tanıdığı bir rehber danışmanından hazırladığı) programa uyacağını düşünüyorsa ücretsiz eğitim sağlayan firmaların videolarını izleyebilir ve güzel sonuçlar alabilir. Dediğimiz gibi bunun altında istek, sabır ve kararlılık yatıyor. Kendini takip etmek objektif sonuçlar alabilmek için telefonunuza veya bilgisayarınıza ücretsiz programlar indirip buraya günlük verilerini girebilir haftalık kontrol sağlayabilir ve başarınızı takip edebilir, kendinizi motive edebilirsiniz.

Dershaneye gidebilecek maddiyata sahip olmayabilirsiniz veya sahip olsanız da daha cüzzi miktarda para verip ücretli online eğitimini satın almak çok yararlı bir seçenek olabilir. Çünkü bir dershanenin sağlayamadığı hizmeti size sağlayabiliyorlar. Program çıkartıp bunun takibini onlar yapıyor. Hangi konuda başarılı, başarısız olduğunu program size her gün sunuyor ve anlık takip edebiliyorsun. Soru çözme imkanı sağlayıp yanlış yaptığın sorularda sizi sistem otomatik olarak o sorunun konusuna getiriyor ve konuyu tekrar sana özetliyor. Bu eğitimi dershanede bile anlık olarak alamazsınız. 5 bin TL gibi yüksek meblağları buralara harcamak istemiyorsanız size hem zaman kazandıracak daha çok soru çözmenize fayda sağlayacak ve bunu da 700-1000 TL arası uygun fiyatlara sağlayabilir hemen başlayabilirsiniz.

Sonuç olarak evet hayati önem taşıyan bu sınavlara online olarak hazırlanmak doğru bir seçenektir. Daha önceden de belirttiğim gibi kendinizi bir çok konuda istekli, sabırlı ve kararlı görüyorsanız, en önemlisi kendinize güveniyorsanız hiç düşünmeden hemen başlayın derim. Ama bu konuda küçük bir şüpheniz var ise dershaneye gitmeyi gündeminize alın. Unutmayın ki dershane ortamında bu imkanı alsanız bile her şeyin sizin elinizde olduğunu bilerek hareket edin.

Kalın sağlıcakla.