1. Anasayfa
 2. MECRA

AKKA ASLANI CEZZAR AHMET PAŞA

AKKA ASLANI CEZZAR AHMET PAŞA
0

Cezzar Ahmet Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nun en renkli ve etkili valilerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Aslen Bosnalı olan Paşa’nın hayatı, cesaret ve stratejik zekâ dolu olaylarla doludur.

Cezzar Ahmet Paşa’nın gençliği, İstanbul’a giderek Hekimoğlu Ali Paşa’nın hizmetine girmesiyle başlar. Daha sonra Mısır’a geçen Paşa, burada Memlük grupları arasındaki çekişmelere katılmış ve kendine yer edinme gayretleriyle dikkat çekmiştir. Cidde yöresinde isyan eden Bedevilere karşı savaşlara katılan Paşa, aldığı sert tedbirler ve gösterdiği cesaret ile “Cezzar” yani “deve kasabı” lakabını almıştır.

Cezzar Ahmet Paşa, Sayda ve Şam valilikleri sırasında, bölgede merkezi idareyi güçlendirmek adına önemli başarılar elde etmiştir. Bu başarıları, onu Akka’nın muhafızlığına ve ardından vezirlik rütbesine kadar yükseltmiştir. Sahip olduğu geniş yetkilerle, Suriye, Lübnan ve Filistin’deki karışıklıkları bastırmış ve bölgede uzun süreli bir istikrar sağlamıştır.

Napolyon Bonapart‘ın Mısır’ı işgali sırasında, Osmanlı Devleti Cezzar Ahmet Paşa’dan bölgede savunma yapmasını istemiştir. Paşa’nın en büyük sınavı, 1799 yılında Akka Kalesi’ni savunmasıyla gelmiştir. Napolyon’un ordusu, Akka Kalesi’ni ele geçirmek için 62 gün boyunca kuşatma yapmış, ancak Paşa’nın kahramanca savunması karşısında başarısız olmuştur.

Napolyon’un bu mağlubiyeti, onun “Eğer Türkler beni Akka önünde durdurmasaydı, bütün doğuyu ele geçirmek işten bile olmayacaktı” sözleriyle tarihe geçmiştir.

Cezzar Ahmet Paşa, 1804 yılında vefat etmiş olup, Akka’da bulunan El Cezzar Camisi’nin girişi, onun adını taşıyan önemli bir yapı olarak günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı tarihindeki bu önemli figür, cesareti, liderliği ve Napolyon gibi bir komutana karşı elde ettiği zaferle hatırlanmaktadır..

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Merhaba, Ben Kemal Akyürek. Bu sitenin kuruluş amacı tamamen ilgi duyduğum ve faydalı olduğunu düşündüğüm yazıların paylaşılmasıdır. Bu sayede bilgi aktarmak için bilgi araştırma zorunluluğunu kendimde hissediyor beraberinde kendimi de geliştirme üzerine çalışmalar yapmış oluyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Onbaşı hasan

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir