1. Anasayfa
 2. KİTAP İNCELEMELERİ

HEYET


0

Öncelikle serisinin ilk kitabı olan HEYET’in dil konusunda çok açık ve süsten uzak olması anlaşılabilirliği artırmış. Anlatılmak istenilenler bir karşılıklı konuşma ve soru cevap şeklinde okuyucuya aktarılmış ve bir sohbet havası katmış.

Kitap, Metehan zamanından (Onun kurduğu heyetten) başlayıp, sohbet havasında Türk devletlerinden, boylarından, başlarına getirilen komutanlardan, ulemalardan, diğer heyetlerden azar azar kronolojik olarak bahsetmektedir.

Metehan, babasının devleti yönetme biçiminin yanlış olduğunu düşünüp, kendisini öldürerek yerine geçip, Türk devletleri arasında büyük ve o dönemin şartlarında gelişmiş bir teşkilatlanma kurar. Kurduğu bu teşkilatın bilinmezliği, devlet için önemli olduğundan bilinen kişilerden kurmaz. Kendisinin bile tahmin edemeyeceği şekilde bu teşkilat gelişir ve her şeyden haberi olur. Çin ile mücadelelerinde sürekli galip gelir. Çinlilerin bu teşkilatı bozmak için kendi kurduğu heyetin üyesi olan Çinli prensesi Metehan ile iyi ilişkiler adına evlendirir. Fakat Metehan bu durumdan haberi olduğu için prensesin kendisini zehirleyeceği bir gün, bu zehri prensese içirerek ölmesini sağlar. Sonrasında bu prensesin bütün heyeti gördüğü için hepsini öldürüp, yeni ve daha güçlü bir teşkilat kurar. Başına da kendini koyar. Ancak hiçbir heyet üyesi onun Metehan olduğunu bilmez. Onlar ile perde arkasından konuşur. Ve heyetteki ismi “Oğuz Kağan”dır.

Metehan’dan sonra yerine oğlu geçer ve yine heyetin başına kendisini getirir. İşler kötüye gitmeye başlayınca Heyet’in diğer üyeleri devlet içerisinde kimsenin teşkilat içerisinde olmaması gerektiğini düşünerek oğlunu öldürür. Heyet bundan sonraki süreçlerde devletler kurup devletler yıkmaya başlar.

Heyet’in sırrı Türk’ten başkasına açılmaz. Açılan kişilerin ise Ahlakına, inancına, alimlerin oluruna (Gök tengri inancı daha sonrasında İslamiyet), sonrasında o kişide bu potansiyelin olup olmadığına bakılır öyle açılırdı. Zayıfladığında Yer altına çekilir, fırsatını bulduğunda tekrar ortaya çıkar. İranlıların Ateşoğulları, Haçlıların Tapınakçı heyetleriyle sürekli bir savaş hali vardır.

Atilla, Kürşat, Alparslan, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, İbnül Arabi, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram Veli, Mevlana Celaleddin Rumi gibi isimlerden biraz biraz bahseder. Hatta bazı dervişlerin Heyette yer aldığını anlatır kitap. Yıldırım Bayezid’in İstanbul’u kuşatması fakat bir başka Türk Devleti olan Timurla savaşılmasını, esir düşen Bayezid’e sırlara erişmek adına iyi davranılması sonrasında ise işkenceye başlanılması, daha sonrasında Yıldırım Bayezid’in Heyet tarafından zehirlenmesi… Fatih Sultan Mehmed’in 12 yaşında seçilmesi ve tahta geçmesi, babasının ise hiç itiraz etmeden oğluna devretmesinden İstanbul Fethine kadar HEYET’in nasıl rol aldığını anlatmaya çalışıyor.

HEYET I kitabı Heyet’in Metehan zamanından başlayıp Fatih Sultan Mehmed’e kadar olayların içerisinde nasıl bulunduğunu, güçlü durumdayken nasıl, zayıf durumdayken ne gibi önlemler aldığını anlatıyor ve en güçlü dönemleri olan Fatih Sultan Mehmed zamanında düzenli bir yapılanma kurulduğu düşüncesiyle gizliliği korumak maksadıyla yer altına çekildiğini daha sonra Sultan Abdülhamid Han zamanında tekrar ortaya çıktığını okuyucuya sohbet havasında anlatıyor.

“Bu milletin en büyük talihsizliği buydu evlat. Cihanda en fazla kahraman çıkaran da bizdik ama cihanda en fazla hain çıkaran da yine bizdik.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Merhaba, Ben Kemal Akyürek. Bu sitenin kuruluş amacı tamamen ilgi duyduğum ve faydalı olduğunu düşündüğüm yazıların paylaşılmasıdır. Bu sayede bilgi aktarmak için bilgi araştırma zorunluluğunu kendimde hissediyor beraberinde kendimi de geliştirme üzerine çalışmalar yapmış oluyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
heyet ıı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir